Lietuvos istorijos institutas logo


  • List of journals
  • Browse subjects
  • About Publisher
  • Sitemap
  • Authors
Login Register

  1. Home
  2. Journals
  3. AS
  4. Issues
  5. Volume 7 (2022): Lietuvos Didžioji Kunigaikštystė Giminė. Bendrija. Grupuotė
  6. «Наш партизан»: личность и служебная кар ...

XVIII amžiaus studijos / The Eighteenth Century Studies

Information
  • Article info
  • More
    Article info

«Наш партизан»: личность и служебная карьера Шимона Коссаковского в свете российской дипломатической и военной корреспонденции (1790–1794 гг.)
Crossmark link logo suggesting to check for updates
Volume 7 (2022): Lietuvos Didžioji Kunigaikštystė Giminė. Bendrija. Grupuotė, pp. 97–156
Вадим Аниперков  

Authors

 
Placeholder
https://doi.org/10.33918/23516968-007005
Type: Article      Open accessOpen Access

Pub. online
31 December 2021

Abstract

Rusijos imperijos stiprėjimas XVIII a. lėmė Abiejų Tautų Respublikos bajorijos politinių ryšių, įgyvendinamų per „Šiaurės sostinę“, susiformavimą ir palaipsninį jų įsigalėjimą. Mokslinėje literatūroje plataus atgarsio sulaukusi Simono Martyno Kosakovskio (Szymon Marcin Kossakowski, 1741–1794) biografija yra akivaizdus liudijimas, kaip dalies Lenkijos ir Lietuvos didikų prorusiška orientacija, o svarbiausia – jų užmezgami asmeniniai kontaktai Sankt Peterburge tapdavo pagrindiniu spartaus kopimo karjeros laiptais bei praturtėjimo veiksniu. Daug mažiau tyrėjų dėmesio iki šiol sulaukė klausimas apie tai, kaip patys Rusijos imperijos politinio elito atstovai žvelgė į tuos Abiejų Tautų Respublikos didikus, kuriems Rusijos valstybės vardu būdavo suteikiama nuolatinė ar laikina protekcija. Naujų Rusijos imperijos diplomatinių šaltinių ir korespondencijos įvedimas į istorijos mokslo apyvartą suteikia unikalias galimybes pažvelgti į Simono Kosakovskio asmenybę bei politinę karjerą jo politinių „kuratorių“ ir partnerių Rusijos imperijoje akimis. Straipsnyje pagrindinis dėmesys skiriamas Rusijos diplomatinės pasiuntinybės tarnautojų ir Abiejų Tautų Respublikoje dislokuotos Rusijos kariuomenės vadų vertinimams S. Kosakovskių atžvilgiu. Taip pat remiamasi pačios Rusijos imperatorės Jekaterinos II bei jos favoritų išsakytu vertinimu. Atliktas korespondencijos ir kitų šaltinių, saugomų Rusijos valstybiniame karo istorijos archyve, Rusijos valstybiniame senųjų aktų archyve ir Rusijos imperijos užsienio politikos archyve, tyrimas leidžia daryti išvadą, kad, nepaisydamas nepalankių charakteristikų, apie jį nuolat išsakomų daugybės ne itin gražių epitetų bei Rusijos diplomatų ir karo vadų išreiškiamo akivaizdaus nepasitikėjimo, paskutinysis Lietuvos didysis etmonas S. Kosakovskis nuosekliai siekė išlaikyti savarankiškumą savo pasirinktame prorusiškos politikos lauke ir iki pat savo žūties 1794 m. atkakliai atsisakė pripažinti, kad yra tik įrankis Rusijos vykdomos politikos rankose.

PDF XML
PDF XML

Copyright
No copyright data available.

Keywords
Simonas Korvinas Kosakovskis (Simonas Demjanovičius Kosakovskis) Targovicos konfederacija antrasis Abiejų Tautų Respublikos padalijimas 1794 m. sukilimas

Metrics
since September 2022
65

Article info
views

0

Full article
views

37

PDF
downloads

34

XML
downloads

Export citation

Copy and paste formatted citation
Placeholder

Download citation in file


Share


RSS

Lithuanian Institute of History,

Tilto g. 17, LT-01101 Vilnius, Lithuania.

Email: istorija@istorija.lt

Powered by PubliMill  •  Privacy policy